Konsolidacja kredytu co to – najważniejsze zagadnienia
Data publikacji 24 maja 2022
Wiele osób w pewnym momencie zaczyna orientować się, że ich zobowiązania kredytowe posunęły się za daleko. Gdy posiada się kredyty w kilku, a czasem nawet w kilkunastu bankach, panowanie nad nimi staje się co najmniej problematyczne. Nawet, jeśli zobowiązania dotyczą niewielkich kwot, miesięczna rata jest w stanie przytłaczać swoją wysokością. Jakby tego było mało, okazuje się, że każdą ratę należy spłacić w nieco innym terminie. W takim przypadku nie jest trudno o błąd. Jak go uniknąć? Interesującym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytu, choć dobrze jest mieć świadomość tego, że nie jest ona wolna od wad.
Konsolidacja kredytu co to
Konsolidacja to termin opisujący połączenie. Tak też należy interpretować go w kontekście branży bankowej. Tam konsolidacja jest połączeniem zobowiązań, zarówno dwóch, jak i większej ich liczby tak, aby już po połączeniu cieszyć się nie kilkoma, ale jednym kredytem. Jako klient instytucji finansowej możemy, dzięki niej, płacić zaledwie jedną ratę. Konsolidacja pozwala także na ujednolicenie oprocentowania łącząc jednocześnie terminy spłat. Dziś oferty kredytów konsolidacyjnych przygotowuje nam każdy bank. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oferty, z jakimi będziemy mieli do czynienia, okażą się jednakowo atrakcyjne. Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z warunkami, na jakich się opiera. Nie ma w tym zresztą nic odkrywczego, bo podobne zachowanie powinno być dla nas charakterystyczne zawsze, gdy nawiązujemy współpracę z jakąkolwiek instytucją finansową.
Dobry kredyt konsolidacyjny i jego rozpoznanie
Wiedząc, że nie każda proponowana nam konsolidacja kredytów jest jednakowo wartościowa, powinniśmy zastanowić się nad tym, czym charakteryzuje się naprawdę dobry kredyt konsolidacyjny. Przeważnie posiada ona kilka rozwiązań, które mają nas zachęcić do zmiany sposobu spłaty rat. Zwykle przyjmują one formę gotówki, która nie pochodzi z konsolidowanych kredytów. Dzięki temu nie tylko spłacamy zadłużenie na bardziej dogodnych warunkach, ale również zyskujemy dodatkowe środki. Znacznie ważniejszą kwestią, którą powinniśmy poruszyć, jest jednak ta, która wiąże się z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o to, ile będziemy płacić za nową ratę miesięczną wraz z odsetkami. Jeśli kredyt konsolidacyjny ma być dla nas opłacalny, rata ta powinna być niższa niż do tej pory. Optymalną sytuacją jest też ta, w której kredyt konsolidacyjny pozwala nam na spłatę zobowiązań w stosunkowo krótkim czasie. Tu jednak dobrze jest zachować pewną wstrzemięźliwość. Bardzo często okazuje się, że skrócenie okresu spłacania oaz zmniejszenie wysokości raty to zadania nie do pogodzenia. Szukając propozycji ciekawej z naszego punktu widzenia warto zastanowić się więc nad tym, na czym zależy nam bardziej. Zobacz więcej na finansowyrejs.pl
Konsolidacja kredytu w praktyce
Nietrudno się domyślić, że konsolidacja kredytu ma przynajmniej kilka zalet sprawiających, że warto poważnie rozważyć taką opcję. Na pierwszy plan wysuwa się to, że rata miesięczna jest niższa, a do tego mówimy o tylko jednym zobowiązaniu. Nawet, jeśli jest ona ciągle wysoka, łatwiej można zgromadzić niezbędne środki. Co więcej, wiele banków przewiduje negocjowanie indywidualnych warunków spłaty kredytu. Można wtedy położyć nacisk na te aspekty konsolidacji, na których zależy nam najbardziej. Pamiętajmy jednak, że nie jest to wcale rozwiązanie wolne od wad. Konsolidacja kredytu może dać nam mylne przeświadczenie, że nasza kondycja finansowa nie jest wcale taka zła, jak początkowo się to nam wydawało. Warto więc zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie wykorzystać ją do poprawy naszej kondycji finansowej, czy też pokusa zaciągnięcia kolejnego zobowiązania okaże się zbyt silna.