Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes umiejętności społeczne

Co to są umiejętności społeczne?

Data publikacji 15 lutego 2022


Wiele osób zastanawia się, czym są umiejętności społeczne. Są to przede wszystkim kompetencje radzenia sobie w sytuacjach społecznych. Będą one niesamowicie istotne w każdym aspekcie naszego życia – także zawodowym. Warto podkreślić, że łatwość, z jaką nawiązuje się kontakty, komunikatywność, zdolność do pracowania w grupie, umiejętność organizowania swojego czasu czy dostosowanie się do panujących zasad, nierzadko są przepustką do wymarzonej kariery. Warto dowiedzieć się, dlaczego dobrym krokiem będzie rozwijanie kompetencji społecznych, a także jakie są ich rodzaje.

Co to są umiejętności społeczne?

Bardzo dużo osób w obecnych czasach zastanawia się nad tym, czym są umiejętności społeczne. Przede wszystkim są to umiejętności do efektywnego radzenia sobie w sytuacjach społecznych – nierzadko trudnych do rozwiązania. W ten sposób jesteśmy w stanie pracować w grupie czy nawiązywać kontakty z innymi osobami. Ponadto dzięki umiejętnościom społecznym możemy zaadaptować się do środowiska, w którym żyjemy. Warto podkreślić, że z tego powodu umiejętności społeczne trzeba rozwijać już od dziecka. Należy pamiętać, że kompetencje społeczne rozumiane są nierzadko jako umiejętności interpersonalne, czyli po prostu zdolność do radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji czy bycia osobą asertywną. Warto podkreślić, że warunkować będą je czynniki tj. temperament, cechy osobowości, inteligencja ogólna, społeczna czy emocjonalna.

Rodzaje i przykłady umiejętności społecznych

Istnieje bardzo popularny model, który opisuje strukturę kompetencji społecznych. Został on zaprojektowany przez Аrgyle’а. Wyszczególnił on empatię, czyli zdolność do podejmowania różnych ról społecznych oraz układania właściwych relacji z innymi osobami. Oprócz tego ważne jest nagradzanie – jest to zdolność do motywowania innych osób do współpracy. Wymieniona została także asertywność, czyli umiejętność wyrażania oraz obrony własnego zdania bez naruszania przestrzeni własnej oraz innych osób. W rolach społecznych istotna jest również komunikacja niewerbalna oraz rozumienie kontaktu społecznego. Zdolność do rozwiązywania konfliktów jest bardzo istotna. Autor wspomina o tym, że bardzo ważna jest mimika, gestykulacja, postawa czy kontakt wzrokowy. Oprócz tego wyszczególnia umiejętność własnej autoprezentacji – tego typu element ma wielkie znaczenie w pracy, a także w rozwoju zawodowym, bowiem człowiek przekazuje informacje o sobie przez fryzurę, akcent, ubiór czy sposób zachowania. Komunikacja werbalna jest również bardzo ważna.

Przeczytaj więcej na news-serwis.pl

Redakcja profesja.com.pl

Nasza redakcja to kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i pokrewnych dziedzin. Dzielimy się cennymi informacjami, inspirującymi historiami sukcesu oraz praktycznymi poradami, aby wspierać naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i osiąganiu finansowej stabilności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Import i eksport towarów