Jak chronić firmę przed brakiem płatności za faktury?
Data publikacji 13 stycznia 2023Każda firma narażona jest na problemy wynikające z braku płatności za faktury przez kontrahentów. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Zobacz sposoby, które zadbają o płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa! Ten artykuł powstał we współpracy z firmą efaktor.com.pl świadczącą usługi faktoringowe, wiodącym dostawcą rozwiązań finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Sprawdź kontrahenta przed zawarciem umowy
Istnieje kilka sposobów na skontrolowanie swojego kontrahenta przed podpisaniem umowy oraz rozpoczęciem współpracy. Warto skorzystać z poniższych metod:- sprawdź opinie w internecie- zobacz informacje w bazach dłużników, na przykład jak Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, KRS, InfoMonitor, ERIF- wyszukaj informacje o firmie kontrahenta w CEIDG, KRS- sprawdź wykaz podatników VAT – Białą Listę.
Stosuj krótkie terminy płatności
Aby brak zapłaty za fakturę nie był problemem, warto też pomyśleć o stosowaniu krótkich terminów płatności Dzięki temu można otrzymać płatność od razu po dostarczeniu towarów lub usług, bez długiego czekania.
Zabezpiecz wierzytelność
Innym sposobem na zabezpieczenie się przed brakiem płatności za fakturę jest wykorzystanie różnych zabezpieczeń wierzytelności. Przedsiębiorcy mają w tym przypadku do dyspozycji różne sposoby, na przykład jak:- poręczenie- gwarancja bankowa- zastaw – zwykły i rejestrowy- dobrowolne poddanie się egzekucji- weksel- przewłaszczenie na zabezpieczenie
Tego typu zabezpieczenia wierzytelności wykorzystuje się w różnych transakcjach i można dobrać je zależnie od ich typu.
Skorzystaj z pomocy firmy windykacyjnej
Sposobem na zredukowanie ryzyka braku płatności jest też usługa windykacyjna określana jako pieczęć prewencyjna.
Usługa ta polega na udostępnieniu za opłatą przez firmę windykacyjną specjalnej pieczęci przybijanej na fakturach. Ma ona na celu zabezpieczenie przed brakiem płatności, ponieważ kontrahent otrzymuje informację, że w razie opóźnienia w spłacie odzyskaniem należności zajmie się firma windykacyjna.
Wybierz usługę faktoringu pełnego
Dobrym rozwiązaniem dla firm, które chcą uniknąć problemów z niewypłacalnością, jest też faktoring. Czym jest i jak działa faktoring?
Jest to usługa, która umożliwia otrzymanie wypłaty za fakturę już w 24 godziny od faktora, czyli inaczej od firmy faktoringowej. Płatność może obejmować nawet 90-100% należności widniejącej na fakturze, co pozwala firmie na utrzymanie właściwej płynności finansowej.
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę, wtedy faktoring może być bardzo pomocny. Warto wybrać ofertę pełną, bez regresu, ponieważ obejmuje ona ubezpieczenie należności. Dzięki temu nie trzeba oddawać środków do faktora, nawet jeśli kontrahent nie opłacił faktury.