Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś
Zakupy biometr

Jak działa biometr?

Data publikacji 14 sierpnia 2022


Lekarze okuliści wykorzystują w swojej pracy różnorodne sprzęty — wszystko po to, by jak najlepiej dbać o wzrok swoich pacjentów. Jednym z takich narzędzi jest biometr optyczny. Do czego służy biometr i jakie możliwości daje korzystanie z niego?

Biometr optyczny — co to jest? Co pozwala zmierzyć?

Biometr optyczny to urządzenie okulistyczne, które służy do wykonywania pomiarów takich, jak długość osiowa gałki ocznej i promień krzywizny rogówkowej. Długość osiowa gałki ocznej to odległość, która mierzona jest od szczytu rogówki do bieguna tylnego gałki ocznej. Sam pomiar długości gałki ocznej nazywamy w mianownictwie okulistycznym biometrią. Parametr ten mówi okuliście, jak daleko od rogówki znajduje się siatkówka. Standardowa długość gałki ocznej to około 23–24 milimetrów. Ponadto, warto wspomnieć, że w wadzie wzroku nazywanej krótkowzrocznością (miopią) mamy do czynienia z obecnością zbyt długiej gałki ocznej — nawet wynoszącej ponad 30 milimetrów.

Drugi parametr okulistyczny, który można ocenić dzięki wykorzystaniu biometru optycznego to promień krzywizny rogówki. Rogówka to zewnętrzna warstwa naszej gałki ocznej, która odpowiada (obok soczewki i ciała szklistego) za skupianie promieni świetlnych na siatkówce. Struktura ta składa się z kilku warstw. Promień krzywizny rogówki wynosi średnio 7,8 – 8 milimetrów.

Kiedy najczęściej wykorzystywany jest biometr optyczny?

Biometria stosowana jest celem diagnozowania wielu schorzeń okulistycznych — jedną z najczęstszych jest jednak zaćma, czyli zmętnienie rogówki, które występuje powszechnie u osób starszych. Biometry optyczne umożliwiają uzyskaniu pomiaru mocy soczewki wewnątrzgałkowej, która ma być wszczepiona pacjentowi z zaćmą. Nowoczesne biometry optyczne MDT, pozwalają na precyzyjne określenie tej mocy, co pozwala na dobranie odpowiedniej soczewki i istotną poprawę jakości życia pacjenta po operacji. Im nowocześniejszy sprzęt, tym dokładniejszy jest proces diagnostyczny i tym samym — lepsze efekty leczenia okulistycznego. Należy podkreślić, że badanie z wykorzystaniem biometru optycznego jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Nie wiąże się więc z koniecznością zastosowania znieczulenia, co usprawnia proces diagnozowania.

Podsumowując, innowacyjne biometry optyczne mogą istotnie wspomóc lekarzy okulistów w procesie diagnozowania schorzeń narządu wzroku i usprawnić leczenie. Biometr optyczny to niezwykle przydatne narzędzie pracy, dzięki któremu pacjent szybciej zostanie zdiagnozowany i będzie efektywniej leczony.

Redakcja profesja.com.pl

Nasza redakcja to kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i pokrewnych dziedzin. Dzielimy się cennymi informacjami, inspirującymi historiami sukcesu oraz praktycznymi poradami, aby wspierać naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i osiąganiu finansowej stabilności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?