Praca zdalna w domu
Data publikacji 16 lipca 2021Rynek pracy przeżywa obecnie bardzo duże zmiany. W wyniku pandemii zmienił się sposób i tryb funkcjonowania wielu firm. Coraz powszechniejszym modelem jest praca zdalna w domu. Przedsiębiorstwa w obliczu ryzyka przerwania ciągłości działalności decydują się na dopuszczenie pracowników do pracy na odległość. Ten model ma zarówno swoje wady jak i zalety.
Zalety pracy w domu
Mamy tutaj dwie perspektywy – pracownika oraz pracodawcy. Wśród najczęściej wymienianych zalet pracownicy wskazują na: oszczędność czasu związaną z brakiem dojazdów do miejsca pracy, możliwość pogodzenia pracy z obowiązkami domowymi, oraz często możliwość wykonania swojej pracy w preferowanych godzinach. Z kolei pracodawcy wskazują, że praca zdalna w domu pozwala znacznie obniżyć koszty prowadzenia firmy (najem powierzchni biurowej, prąd, usługi sprzątające). Badania wskazują, że efektywność osób pracujących zdalnie jest znacznie wyższa niż w modelu tradycyjnym.
Wady pracy zdalnej
Oczywiście istnieje także ciemniejsza strona pracy na odległość.
Praca w domu szczególnie doskwiera osobom ekstrawertycznym, które żywią się energią pochodzącą z kontaktu z ludźmi. W dłuższym okresie może to powodować znużenie i mniejsze zadowolenie z wykonywanej pracy. Dodatkowo często wskazywaną niedogodnością, jest słaba integracja i znajomość obowiązków zatrudnianych osób np. w ramach tego samego departamentu. Pracodawcy twierdzą, że zauważalny jest szczególnie problem z wdrażaniem nowych pracowników, brak możliwości bezpośredniego mentorowania przez doświadczonego pracownika, a co a tym idzie wolniejszy i mniej efektywny start nowo zatrudnionego.
Czy firmy pozostawią możliwość pracy zdalnej w domu na stałe?
Wydaje się, że trend który obecnie obserwujemy będzie ciężki do odwrócenia. Zarówno firmom jak i pracownikom spodobała się swoboda związana z pracą z domu. Oczywiście dotyczy to firm, które odnalazły się w nowej rzeczywistości i dopracowały procesy komunikacji. Wszystko wskazuje na to, że pandemia przyspieszyła proces liberalizacji podejścia do pracy z domu i nikomu nie zależy, żeby wracać do poprzedniego trybu.
Dla kogo praca z domu będzie idealnym rozwiązaniem?
Przede wszystkim dla osób, które cenią sobie swobodę działania, preferują raczej mniejszą niż większą ilość interakcji z innymi osobami, a najlepiej czują się we własnych czterech ścianach. Praca z domu może dotyczyć zarówno pracy na etacie, jak i prowadzenia własnej działalności. Obecny rynek usług cyfrowych (ecommerce, marketing, customer service), daje szerokie pole do manewru. Pracodawcy coraz chętniej zgadzają się na taki rodzaj pracy, a często sami go proponują.