Restrukturyzacja firmy w Warszawie
Data publikacji 4 czerwca 2023
Restrukturyzację firmy w Warszawie prowadzą podmioty, których główny ośrodek działalności gospodarczej znajduje się w tym właśnie mieście. Kto, w jakim celu i jak może być nią objęty?
Restrukturyzacja firmy w Warszawie
Jak podają statystyki Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w 2022 toczyły się 2384 postępowania restrukturyzacyjne, a w 2021 aż 3205. Z danych tych jednoznacznie wynika, że postępowanie restrukturyzacyjne cieszy się wśród firm ogromną popularnością. Dla wielu z nich jest to bowiem realna szansa na uniknięcie ogłoszenia upadłości. Czy słusznie? Zdecydowanie tak, taki cel założył dla postępowania restrukturyzacyjnego sam ustawodawca.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika poprzez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami. Jeśli restrukturyzacja prowadzona jest w formie postępowania sanacyjnego, również poprzez przeprowadzenie tzw. działań sanacyjnych, czyli czynności prawnych i faktycznych, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika. Restrukturyzacja (https://wierzbicki.dris.pl/restrukturyzacja-firmy-krakow/) powinna być ponadto prowadzona przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Jak wszcząć postępowanie restrukturyzacyjne firmy w Warszawie?
Wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego następuje co do zasady na wniosek złożony przez dłużnika. Wnioskiem tym jest zarówno wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, jak i wniosek o zatwierdzenie układu przyjętego w postępowaniu o zatwierdzenie układu. Wniosek należy złożyć do sądu właściwego dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Jeżeli zatem dłużnik prowadzi taką działalność w Warszawie, to wówczas restrukturyzacja firmy powinna zostać wszczęta wnioskiem do sądu właściwego w Warszawie.
Dla wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego niezbędne jest spełnienie określonych przesłanek tj.
-
niewypłacalności lub
-
zagrożenia niewypłacalnością.
Oznacza to, że firma będąca dłużnikiem może zostać objęta postępowaniem restrukturyzacyjnym wtedy, gdy jest niewypłacalna, czyli utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych i opóźnienie w ich wykonywaniu przekracza trzy miesiące. Dłużnik, który jest osobą prawną lub tzw. ułomną osoba prawną jest niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość majątku i stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące.
Czy każda firma może zostać objęta restrukturyzacją?
Warto podkreślić, że postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone w stosunku do ściśle określonych podmiotów. Są to:
-
przedsiębiorcy w rozumieniu kodeksu cywilnego, czyli osoby fizyczne, prawne i tzw. ułomne osoby prawne, które prowadzą we własnym imieniu działalność zawodową lub gospodarczą;
-
spółki z ograniczoną odpowiedzialnością;
-
proste spółki akcyjne;
-
spółki akcyjne nieprowadzące działalności gospodarczej.
Przepisy dotycząc postępowania restrukturyzacyjnego stosuje się ponadto również w stosunku do:
-
wspólników osobowych spółek handlowych, którzy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem;
-
wspólników spółki partnerskim.