Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes urlop bezpłatny a praca za granicą

Urlop bezpłatny a praca za granicą

Data publikacji 20 grudnia 2021


Wielu niedoświadczonych pracowników nie zdaje sobie sprawy z tego, do jakich urlopów mają prawo. Wiedzą jedynie o urlopie wypoczynkowym, ale niekoniecznie potrafią obliczyć, ile tego urlopu należy im się w ciągu roku. Warto zgłębić tę wiedzę dla swojego dobra i swoich własnych korzyści, aby później móc korzystać ze swoich praw.

Nieobecności w pracy

Zazwyczaj regulamin pracy mówi o tym, jak należy komunikować pracodawcy o swojej nieobecności. Oczywiście jest to zupełnie normalne, że pracownik od czasu do czasu zachoruje i nie może pojawić się w pracy. To jednak nie zwalnia pracownika z obowiązku powiadomienia szefa o swojej chorobie. Na szczęście dzisiaj dział kadr i płac ma dostęp do centralnego rejestru zwolnień chorobowych, dlatego też pracodawca szybko dowiaduje się o chorobie pracownika. Szczególnie w dużych zakładach produkcyjnych nieobecności nieusprawiedliwione pracowników wciąż są bardzo częste. Nikt nie wie co stało się z pracownikiem i kiedy wróci, a raczej czy w ogóle wróci. Tego typu zachowania są nieodpowiedzialne i na pewno powinny zostać napiętnowane.

Kiedy można wziąć urlop bezpłatny i jakie są tego konsekwencje?

Jeżeli pracownikowi skończył się urlop wypoczynkowy, a nie ma prawa do wzięcia zwolnienia chorobowego czy też urlopu okolicznościowego, pozostaje urlop bezpłatny. W czasie tej nieobecności dana osoba nadal jest pracownikiem danej firmy i ma wiele praw z tego wynikających, jednakże trzeba pamiętać o tym, że po pewnym czasie kończy się prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, a także za czas urlopu bezpłatnego nie należy się urlop wypoczynkowy. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zaniedbanie tego aspektu niesie z sobą bardzo poważne konsekwencje.

Zarobki za granicą

Urlop bezpłatny a praca za granicą to często pojawiające się połączenie. Jeżeli pracodawca nie ma nic przeciwko temu, to można oczywiście wziąć urlop bezpłatny na kilka miesięcy i w tym czasie wyjechać za granicę, aby tam zarabiać większe pieniądze. Jest to popularne szczególnie w tych branżach, gdzie w określonych miesiącach jest znacznie mniej pracy, a pracownicy chcą dorobić w inny sposób. Mowa tutaj przede wszystkim o branżach sezonowych. Jeżeli ktoś pracuje w gastronomii, to poza sezonem turystycznym bardzo dobrym pomysłem jest wyjazd za granicę, aby realizować się w innej pracy i przy okazji zarobić pieniądze. Zarobki za granicą są zazwyczaj znacznie wyższe niż w Polsce, dlatego też wielu ludzi bez wahania wyjeżdża.

Redakcja profesja.com.pl

Nasza redakcja to kompendium wiedzy dla wszystkich zainteresowanych światem biznesu, finansów i pokrewnych dziedzin. Dzielimy się cennymi informacjami, inspirującymi historiami sukcesu oraz praktycznymi poradami, aby wspierać naszych czytelników w rozwijaniu się zawodowo i osiąganiu finansowej stabilności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Import i eksport towarów